Rzemieślnicy na odpuście św. Józefa

Aktualności

  • Dodano: 2021-03-22

Rzemieślnicy na odpuście św. Józefa


Święty Józef znany jest jako milczący święty, ale nie niemowa. Biblijne milczenie Józefa to skutek tylko jego decyzji. Z miłością opiekował się Maryją i z radością oddawał się wychowywaniu Jezusa. Uznawany był powszechnie za człowieka sprawiedliwego.

19 marca w odpustowe święto tego patrona odbyła się w kościele p. w.  Św. Józefa w Środzie uroczysta, koncelebrowana msza święta. Średzkie rzemiosło reprezentowała Starszyzna Cechowa wraz z pocztami sztandarowymi.
Św. Józef to nie tylko patron rzemieślników, ale także grabarzy, uciekinierów i dobrej śmierci. Jest patronem Kościoła i każdego z wierzących. To wzór do naśladowania i orędownik w trudnych chwilach. Jest patronem Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Meksyku, Kanady, Wietnamu, Rosji, Filipin i Węgier. Oprócz tego to patron 264 kościołów w Polsce i 3 polskich miast: Krakowa, Kalisza i Swarzędza. W Archidiecezji Poznańskiej jest 16 Kościołów Jubileuszowych p. w. Św. Józefa: w Baranowie, Kicinie, Lesznie, Obornikach, Opalenicy, Popówku, Puszczykowie, Robakowie, Kostrzynie, Swarzędzu, Środzie, Silnej, Wolsztynie i 3 w Poznaniu.
Na świecie istnieją ośrodki badawcze, które prowadzą studia z zakresu józefologii.
Zawód Józefa nazywa się CHARASZ – to znaczy rzemieślnik, wyrobnik pracujący w drewnie, kamieniu i metalu. W swoim warsztacie wykonywał drewniane pługi – sochy i jarzma dla wołów. Budował także klatki dla kurczaków i całe domy. Projektował i budował zarówno statki jaki i świątynie. Umiał naprawić różne narzędzia. Jako dobry ojciec uczył Jezusa zawodu ciesiołki. W tamtym czasie cieśla czy stolarz byli wysoko cenionymi fachowcami. Józef zmarł w ramionach swoich najbliższych – Maryi i Jezusa, dlatego jest nazwany orędownikiem umierających. 
Józef pochodził z rodu Dawida. Nie jest znana dokładna data jego urodzin i śmierci. Jednym ze znaków zewnętrznych pobożności józefowej jest szkaplerz św. Józefa. We Francji w kryształowym sarkofagu znajduje się szarobrązowy pas z klamrą z kości słoniowej, który z kory i przędzy utkała swojemu mężowi Maryja. Także we Francji przechowywane są pierścionki zaręczynowe Maryi i Józefa. W niemieckim Akwizgranie przechowywany jest but Józefa. We Włoszech w dniu wspomnienia św. Józefa piecze się ptysie, pierożki i pączki nadziewane miodem.
Imię „Józef” dziś nosi przeszło 365 tysięcy mężczyzna w Polsce. Dniem tygodnia poświęconym temu świętemu jest środa. A więc w środy, w Środzie wspominamy św. Józefa.
 
Jolanta Kaczor
 
Galeria

Najnowsze informacje

Biuro nieczynne.

W dniu 2 maja 2024 r. biuro Cechu będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej

Zapraszamy do aktywnego udziału w Targach pracy, rzemiosła i edukacji.

Cech Rzemiosł Różnych w Środzie Wlkp. jest inicjatorem i już po raz 7 współorganizuje plenerową imprezę w ramach...

Czytaj więcej

Wielkanocne życzenia świąteczne.

Wesołych Świat Wielkanocnych!

Czytaj więcej

Cech Ambasadorem Powiatu Średzkiego.

W piątek , 22 marca br w Średzkim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala, na której wręczono tegoroczne...

Czytaj więcej

Biuro cechu nieczynne.

W dniach od 25-29.03.2024 biuro Cechu będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy. Kontakt tel: 513 442 603, e...

Czytaj więcej

Odpust Św. Józefa z udziałem rzemieślników

Tradycyjnie w uroczystość Św. Józefa - 19 marca br delegacja Zarządu Cechu, wraz z pocztami sztandarowymi brała...

Czytaj więcej