400-letnia drewniana perełka

Aktualności

  • Dodano: 2022-08-12

400-letnia drewniana perełka


2 sierpnia odbyła się kolejna wakacyjna pielgrzymko-wycieczka Koła Rodzin Rzemieślniczych. Tym razem celem była Długa Goślina. Znajduje się tu drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny.

W głównym ołtarzu jest obraz z wizerunkiem tej świętej patronki, który ufundowała tamtejsza dziedziczka jako wotum za odzyskanie niepodległości. Obraz jest aktualnie konserwowany. Kunszt rzemieślniczej ręki widać szczególnie w barokowych ozdobach ołtarzowych – kolumnach, rzeźbach i uszakach. Zachowane w kościele dzieła sztuki pochodzą z okresu, kiedy mieszkały tu siostry zakonne – benedyktynki. Niezwykły jest obraz św. Benedykta w pustelni pod Subiaco. Rzeźby dwóch klęczących białych aniołów zostały zakupione, na zgodę, przez dwóch zwaśnionych o miedzę rolników. W lewym bocznym ołtarzu znajduje się XVIII wieczna rzeźba Chrystusa Boleściwego Vir Dolorum z cierniową koroną i przebitym bokiem, z którego wypływająca krew krzepnie w kształcie kiści winogrona. W 2017 r. świątynia została zamknięta, bo groziło jej zawalenie. Podczas przeprowadzonego kapitalnego remontu trzykrotnie uniesiono do góry cały kościół, aby wykonać stabilne, kamienne podłoże i podmurówkę. Planowane jest całkowite, szczelne owinięcie folią bryły kościoła i zagazowanie jego wnętrza, aby ochronić drewno przed szkodnikami. Obecnie po remoncie ponownie służy wiernym. Mszę św. w intencji średzkich pielgrzymów odprawił tamtejszy proboszcz ks. Jan Kwiatkowski, który z pasją opowiedział historię kościoła. Patronka z Długiej Gośliny, św .Maria Magdalena jest także patronką uczniów, studentów, dzieci mających trudności z chodzeniem, ogrodników, więźniów, wytwórców perfum i rękawiczek. Przedstawiana jest jako kobieta elegancko obrana, z długimi włosami i naczyniem w wonnościami w ręce. W Polsce są 133 kościoły pod wezwaniem św, Marii Magdaleny, tej, która przytula się do krzyża na Golgocie. Chociaż pod krzyżem stały trzy Marie, to tylko ona była najbliżej ukrzyżowanego Jezusa. Relikwie tej świętej są w Vézelay we Francji. 
W XVI wieku w samej Wielkopolsce było 600 drewnianych kościołów, dzisiaj jest 250. 
Po mszy św. udano się na smaczny piknik zorganizowany przez Koło Gospodyń Wielskich z Długiej Gośliny. Serdeczność i niezwykła gościnność to cechy Pań z tego Koła. Wieś Długa Goślina leży na skraju Puszczy Zielonka w powiecie poznańskim. Oprócz gospodarstw rolnych znajduje się tam kilkanaście zakładów rzemieślniczych. 
Jolanta Kaczor
 
Galeria

Najnowsze informacje

Rzemieślnicy w Dniu Niepodległości

W dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada Zarząd Cechu, wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli we Mszy...

Czytaj więcej

List Pana Marka Skoraszewskiego - Prezesa WIR skierowany do mistrzów szkolących oraz pracodawców

Życzenia z okazji święta Dnia Edukacji Narodowej oraz wyrazy uznania i szacunku za pracę na rzecz kształcenia i...

Czytaj więcej

Aktualne wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 września 2023 r. wzrosły stawki procentowe wynagrodzeń pracowników młodocianych zatrudnionych w celu...

Czytaj więcej

Uroczystości rocznicowe 15 sierpnia 2023r.

Delegacja Zarządu Cechu , wraz z pocztem sztandarowym brała udział 15 sierpnia br w obchodach rocznicy Bitwy...

Czytaj więcej

Biuro nieczynne

W dniu 14.08.2023 r. biuro cechu będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej

Cech wynajmie pomieszczenia

Do wynajęcia pomieszczenia w budynku cechu : salka o pow. 35m kw i pomieszczenia piwniczne o pow. 48 m kw. Dostępny...

Czytaj więcej