400-letnia drewniana perełka

Aktualności

  • Dodano: 2022-08-12

400-letnia drewniana perełka


2 sierpnia odbyła się kolejna wakacyjna pielgrzymko-wycieczka Koła Rodzin Rzemieślniczych. Tym razem celem była Długa Goślina. Znajduje się tu drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny.

W głównym ołtarzu jest obraz z wizerunkiem tej świętej patronki, który ufundowała tamtejsza dziedziczka jako wotum za odzyskanie niepodległości. Obraz jest aktualnie konserwowany. Kunszt rzemieślniczej ręki widać szczególnie w barokowych ozdobach ołtarzowych – kolumnach, rzeźbach i uszakach. Zachowane w kościele dzieła sztuki pochodzą z okresu, kiedy mieszkały tu siostry zakonne – benedyktynki. Niezwykły jest obraz św. Benedykta w pustelni pod Subiaco. Rzeźby dwóch klęczących białych aniołów zostały zakupione, na zgodę, przez dwóch zwaśnionych o miedzę rolników. W lewym bocznym ołtarzu znajduje się XVIII wieczna rzeźba Chrystusa Boleściwego Vir Dolorum z cierniową koroną i przebitym bokiem, z którego wypływająca krew krzepnie w kształcie kiści winogrona. W 2017 r. świątynia została zamknięta, bo groziło jej zawalenie. Podczas przeprowadzonego kapitalnego remontu trzykrotnie uniesiono do góry cały kościół, aby wykonać stabilne, kamienne podłoże i podmurówkę. Planowane jest całkowite, szczelne owinięcie folią bryły kościoła i zagazowanie jego wnętrza, aby ochronić drewno przed szkodnikami. Obecnie po remoncie ponownie służy wiernym. Mszę św. w intencji średzkich pielgrzymów odprawił tamtejszy proboszcz ks. Jan Kwiatkowski, który z pasją opowiedział historię kościoła. Patronka z Długiej Gośliny, św .Maria Magdalena jest także patronką uczniów, studentów, dzieci mających trudności z chodzeniem, ogrodników, więźniów, wytwórców perfum i rękawiczek. Przedstawiana jest jako kobieta elegancko obrana, z długimi włosami i naczyniem w wonnościami w ręce. W Polsce są 133 kościoły pod wezwaniem św, Marii Magdaleny, tej, która przytula się do krzyża na Golgocie. Chociaż pod krzyżem stały trzy Marie, to tylko ona była najbliżej ukrzyżowanego Jezusa. Relikwie tej świętej są w Vézelay we Francji. 
W XVI wieku w samej Wielkopolsce było 600 drewnianych kościołów, dzisiaj jest 250. 
Po mszy św. udano się na smaczny piknik zorganizowany przez Koło Gospodyń Wielskich z Długiej Gośliny. Serdeczność i niezwykła gościnność to cechy Pań z tego Koła. Wieś Długa Goślina leży na skraju Puszczy Zielonka w powiecie poznańskim. Oprócz gospodarstw rolnych znajduje się tam kilkanaście zakładów rzemieślniczych. 
Jolanta Kaczor
 
Galeria

Najnowsze informacje

Zmiana godzin otwarcia biura!

W dniu 06-02-2025 r. biuro cechu będzie czynne w godzinach od 8.30 do 13.30. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej

Za nami uroczyste Spotkanie Opłatkowo - Noworoczne rzemieślników

W dniu 5 stycznia 2025 r., w świątecznej atmosferze rzemieślnicy spotkali się na tradycyjnym Spotkaniu Opłatkowo -...

Czytaj więcej

Nowe stawki wynagrodzeń pracowników młodocianych

Wynagrodzenie brutto pracowników młodocianych /uczniów/ obowiązujące w okresie XII 2024r. – II. 2025 r.

Czytaj więcej

106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Delegacja Zarządu , wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej Powstanie Wielkopolskie.

Czytaj więcej

Przerwa świąteczna

Biuro Cechu będzie nieczynne w dniach od 23-12-2024 r. do 31-12-2024 r. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej