400-letnia drewniana perełka

Aktualności

  • Dodano: 2022-08-12

400-letnia drewniana perełka


2 sierpnia odbyła się kolejna wakacyjna pielgrzymko-wycieczka Koła Rodzin Rzemieślniczych. Tym razem celem była Długa Goślina. Znajduje się tu drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny.

W głównym ołtarzu jest obraz z wizerunkiem tej świętej patronki, który ufundowała tamtejsza dziedziczka jako wotum za odzyskanie niepodległości. Obraz jest aktualnie konserwowany. Kunszt rzemieślniczej ręki widać szczególnie w barokowych ozdobach ołtarzowych – kolumnach, rzeźbach i uszakach. Zachowane w kościele dzieła sztuki pochodzą z okresu, kiedy mieszkały tu siostry zakonne – benedyktynki. Niezwykły jest obraz św. Benedykta w pustelni pod Subiaco. Rzeźby dwóch klęczących białych aniołów zostały zakupione, na zgodę, przez dwóch zwaśnionych o miedzę rolników. W lewym bocznym ołtarzu znajduje się XVIII wieczna rzeźba Chrystusa Boleściwego Vir Dolorum z cierniową koroną i przebitym bokiem, z którego wypływająca krew krzepnie w kształcie kiści winogrona. W 2017 r. świątynia została zamknięta, bo groziło jej zawalenie. Podczas przeprowadzonego kapitalnego remontu trzykrotnie uniesiono do góry cały kościół, aby wykonać stabilne, kamienne podłoże i podmurówkę. Planowane jest całkowite, szczelne owinięcie folią bryły kościoła i zagazowanie jego wnętrza, aby ochronić drewno przed szkodnikami. Obecnie po remoncie ponownie służy wiernym. Mszę św. w intencji średzkich pielgrzymów odprawił tamtejszy proboszcz ks. Jan Kwiatkowski, który z pasją opowiedział historię kościoła. Patronka z Długiej Gośliny, św .Maria Magdalena jest także patronką uczniów, studentów, dzieci mających trudności z chodzeniem, ogrodników, więźniów, wytwórców perfum i rękawiczek. Przedstawiana jest jako kobieta elegancko obrana, z długimi włosami i naczyniem w wonnościami w ręce. W Polsce są 133 kościoły pod wezwaniem św, Marii Magdaleny, tej, która przytula się do krzyża na Golgocie. Chociaż pod krzyżem stały trzy Marie, to tylko ona była najbliżej ukrzyżowanego Jezusa. Relikwie tej świętej są w Vézelay we Francji. 
W XVI wieku w samej Wielkopolsce było 600 drewnianych kościołów, dzisiaj jest 250. 
Po mszy św. udano się na smaczny piknik zorganizowany przez Koło Gospodyń Wielskich z Długiej Gośliny. Serdeczność i niezwykła gościnność to cechy Pań z tego Koła. Wieś Długa Goślina leży na skraju Puszczy Zielonka w powiecie poznańskim. Oprócz gospodarstw rolnych znajduje się tam kilkanaście zakładów rzemieślniczych. 
Jolanta Kaczor
 
Galeria

Najnowsze informacje

Ad Volarem 2023 dla Jerzego Golby

Członek naszego Cechu Pan Jerzy Golba został uhonorowany odznaczeniem AD Volarem nadawanym przez Radę Miejską....

Czytaj więcej

Targi pracy, rzemiosła i edukacji 2023 !

W dniu 19 maja br. na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej , w ramach Średzkich Sejmików Kultury odbyły się Tragi...

Czytaj więcej

Webinarium - roczne rozliczenie składki zdrowotnej w programie Płatnik

Zapraszamy na bezpłatne webinarium, podczas którego nasi eksperci – w kontekście rocznego rozliczenia składki na...

Czytaj więcej

Święto Konstytucji 3 Maja

Cech Rzemiosł Różnych w Środzie Wlkp. na lokalnych uroczystościach reprezentował Zarząd i poczet sztandarowy....

Czytaj więcej

Majówka !

Średzka majówka.

Czytaj więcej

Dyżur pracowników ZUS !

W dniu 8 maja 2023 r. od godz. 10.00 do 12.00 w biurze cechu czekają na Państwa pracownicy z Inspektoratu ZUS w...

Czytaj więcej