400-letnia drewniana perełka

Aktualności

  • Dodano: 2022-08-12

400-letnia drewniana perełka


2 sierpnia odbyła się kolejna wakacyjna pielgrzymko-wycieczka Koła Rodzin Rzemieślniczych. Tym razem celem była Długa Goślina. Znajduje się tu drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny.

W głównym ołtarzu jest obraz z wizerunkiem tej świętej patronki, który ufundowała tamtejsza dziedziczka jako wotum za odzyskanie niepodległości. Obraz jest aktualnie konserwowany. Kunszt rzemieślniczej ręki widać szczególnie w barokowych ozdobach ołtarzowych – kolumnach, rzeźbach i uszakach. Zachowane w kościele dzieła sztuki pochodzą z okresu, kiedy mieszkały tu siostry zakonne – benedyktynki. Niezwykły jest obraz św. Benedykta w pustelni pod Subiaco. Rzeźby dwóch klęczących białych aniołów zostały zakupione, na zgodę, przez dwóch zwaśnionych o miedzę rolników. W lewym bocznym ołtarzu znajduje się XVIII wieczna rzeźba Chrystusa Boleściwego Vir Dolorum z cierniową koroną i przebitym bokiem, z którego wypływająca krew krzepnie w kształcie kiści winogrona. W 2017 r. świątynia została zamknięta, bo groziło jej zawalenie. Podczas przeprowadzonego kapitalnego remontu trzykrotnie uniesiono do góry cały kościół, aby wykonać stabilne, kamienne podłoże i podmurówkę. Planowane jest całkowite, szczelne owinięcie folią bryły kościoła i zagazowanie jego wnętrza, aby ochronić drewno przed szkodnikami. Obecnie po remoncie ponownie służy wiernym. Mszę św. w intencji średzkich pielgrzymów odprawił tamtejszy proboszcz ks. Jan Kwiatkowski, który z pasją opowiedział historię kościoła. Patronka z Długiej Gośliny, św .Maria Magdalena jest także patronką uczniów, studentów, dzieci mających trudności z chodzeniem, ogrodników, więźniów, wytwórców perfum i rękawiczek. Przedstawiana jest jako kobieta elegancko obrana, z długimi włosami i naczyniem w wonnościami w ręce. W Polsce są 133 kościoły pod wezwaniem św, Marii Magdaleny, tej, która przytula się do krzyża na Golgocie. Chociaż pod krzyżem stały trzy Marie, to tylko ona była najbliżej ukrzyżowanego Jezusa. Relikwie tej świętej są w Vézelay we Francji. 
W XVI wieku w samej Wielkopolsce było 600 drewnianych kościołów, dzisiaj jest 250. 
Po mszy św. udano się na smaczny piknik zorganizowany przez Koło Gospodyń Wielskich z Długiej Gośliny. Serdeczność i niezwykła gościnność to cechy Pań z tego Koła. Wieś Długa Goślina leży na skraju Puszczy Zielonka w powiecie poznańskim. Oprócz gospodarstw rolnych znajduje się tam kilkanaście zakładów rzemieślniczych. 
Jolanta Kaczor
 
Galeria

Najnowsze informacje

Biuro nieczynne.

W dniu 2 maja 2024 r. biuro Cechu będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej

Zapraszamy do aktywnego udziału w Targach pracy, rzemiosła i edukacji.

Cech Rzemiosł Różnych w Środzie Wlkp. jest inicjatorem i już po raz 7 współorganizuje plenerową imprezę w ramach...

Czytaj więcej

Wielkanocne życzenia świąteczne.

Wesołych Świat Wielkanocnych!

Czytaj więcej

Cech Ambasadorem Powiatu Średzkiego.

W piątek , 22 marca br w Średzkim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala, na której wręczono tegoroczne...

Czytaj więcej

Biuro cechu nieczynne.

W dniach od 25-29.03.2024 biuro Cechu będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy. Kontakt tel: 513 442 603, e...

Czytaj więcej

Odpust Św. Józefa z udziałem rzemieślników

Tradycyjnie w uroczystość Św. Józefa - 19 marca br delegacja Zarządu Cechu, wraz z pocztami sztandarowymi brała...

Czytaj więcej