Pracownicze Plany Kapitałowe

Aktualności

  • Dodano: 2021-04-25

Pracownicze Plany Kapitałowe


Dziś mija termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK dla firm z IV etapu wdrożenia tego programu. Chodzi tu przede wszystkim o najmniejsze podmioty.

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) wprowadziła w Polsce powszechny system długoterminowego oszczędzania na cele emerytalne. Z perspektywy osoby zatrudnionej jest to system dobrowolny, ale pracodawcy (posługując się językiem ustawy: „podmioty zatrudniające”) muszą obligatoryjnie utworzyć PPK. Uchylanie się od obowiązku utworzenia PPK czy nakłanianie osób zatrudnionych do rezygnacji z oszczędzania w PPK podlega karom finansowym.
Na obowiązek utworzenia PPK składa się w szczególności zawarcie dwóch umów: umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający zawiera obie te umowy z wybraną instytucją finansową, która następnie otworzy prywatne rachunki PPK uczestników i będzie zarządzała
gromadzonymi na nich oszczędnościami. Rachunki uczestników PPK będą zasilane wpłatami tych uczestników, pracodawców oraz wpłatami i dopłatami ze strony państwa. Umowy tworzące PPK, tj. umowa o zarządzanie PPK i umowa o prowadzenie PPK, ustanawiają zasady funkcjonowania PPK i formalnie tworzą PPK w miejscu pracy. Przepisy ustawy o PPK przewidują jednak wyjątki od obowiązku tworzenia PPK.
 
Więcej informacji dotyczących PPK znajduje się na stronie Oficjalnego Portalu Informacyjnego Pracowniczych Planów Kapitałowych https://www.mojeppk.pl/ 

Najnowsze informacje

107. rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Delegacja Zarządu Cechu , wraz z pocztem sztandarowym brała udział w średzkich uroczystościach upamiętniających...

Czytaj więcej

Przerwa urlopowa.

Biuro Cechu będzie nieczynne w dniach od 22.12.2025 r. do 31.12.2025 r. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej

Świąteczne Życzenia Bożonarodzeniowe.

Wszystkim członkom Cechu, partnerom, i organizacjom współpracującym składamy serdeczne Życzenia Bożonarodzeniowe.

Czytaj więcej

Wyzwoliny czeladnicze !

25 września 2025r. w Cechu Rzemiosł Różnych w Środzie Wlkp. odbyła się uroczystość wręczenia świadectw...

Czytaj więcej

Zaproszenie na Mszę Św.

Msza Św. zbiorowa, dziękczynno-błagalna dla średzkiego rzemiosła i ich rodzin, zamówiona na Jasnej Górze ,...

Czytaj więcej