PIELGRZYMKA DO KOBYLINA

Aktualności

  • Dodano: 2021-08-19

PIELGRZYMKA DO KOBYLINA


DO MATKI BOŻEJ PRZY ŻŁÓBKU. LATEM.

Przed tygodniem odbyła się pielgrzymko – wycieczka zorganizowana przez Koło Rodzin Rzemieślniczych w Środzie Wielkopolskiej. Tym razem był to wyjazd do Kobylina. Tam znajduje się jedyne w Polsce Sanktuarium i Parafia pod wezwaniem Matki Bożej przy Żłóbku (Santa Maria ad Praesepe). Opiekę duszpasterską sprawują tam Bracia Mniejsi  - Franciszkanie. 
W głównym ołtarzu kościoła znajduje się obraz przedstawiający scenę Bożego Narodzenia. Wystrój świątyni z XV wieku jest zabytkowy, bo mimo zawirowań dziejowych zachowało się wiele cennych przedmiotów. W całym kościele jest aż 7 ołtarzy! W podziemiach kościoła spoczywa dziadek bł. Edmunda Bojanowskiego, krewnego od strony matki – Hilarego Umińskiego. Zmarł w wieku 52 lat, a w jego akcie zgonu jest zapis, że został pochowany pod wielkim ołtarzem, po stronie ewangelii. 
Mszę świętą dla średzkich pielgrzymów odprawił Gwardianin O. Masseo. Wielkim zaskoczeniem był fakt, że w kościele przez cały rok śpiewa się kolędy. 
O historii zespołu klasztornego i samej świątyni opowiedział franciszkański historyk. Na przykościelnym cmentarzu po lewej stronie pochowane są zakonnice, po stronie prawej – zakonnicy. Charakterystyczne krzyże nagrobne zakonników są w kształcie litery T (TAU). Znak ten zapisany na pergaminie jest najcenniejszą relikwią św. Franciszka. Tym pergaminem, który wyjmowany jest ze skarbca w Asyżu tylko jeden raz w roku, błogosławi się pielgrzymów w dzień 4 października. 
W klasztornym refektarzu wszystkich członków i sympatyków Koła poczęstowano pysznym obiadem i wyśmienitym ciastem. Pychota! Po posiłku był czas  na spacer w ogrodzie i po samym Kobylinie. 
Na uwagę zasługuje też fakt, że w Wielki Piątek zakonnicy jedzą skromny posiłek klęcząc. 
Urokliwą pamiątką z tej pielgrzymki są bamboszki małego Jezusa, ręcznie robione i zdobione w fabryce bombek w Koźminie Wielkopolskim. 
Wspomnieć należy, że przed miesiącem Koło zorganizowało pielgrzymkę do Sanktuarium w Licheniu. 
 
Jolanta Kaczor
 
Galeria

Najnowsze informacje

400-letnia drewniana perełka

2 sierpnia odbyła się kolejna wakacyjna pielgrzymko-wycieczka Koła Rodzin Rzemieślniczych. Tym razem celem była...

Czytaj więcej

Praca biura w okresie urlopowym.

Biuro cechu w dniach od 18 lipca do 29 lipca br. będzie czynne w godz. od 9.00 do 13.00. Przepraszamy za utrudnienia.

Czytaj więcej

PIELGRZYMOWALI WE WTOREK, ZE ŚRODY DO SOBOTY

W pierwszy wtorek lipca członkowie i sympatycy Koła Rodzin Rzemieślniczych pojechali do Soboty. W tej wiosce znajduje...

Czytaj więcej

41 Pielgrzymka Rzemiosła na Jasną Górę

Największa organizacja rzemieślnicza w Polsce z Katowic, obchodząca 100-lecie istnienia, była organizatorem 41...

Czytaj więcej

Kursy online w zawodzie stolarz i mechanik pojazdów samochodowych

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu i 21 Cechów współpracują z Urzędem Marszałkowskim Województwa...

Czytaj więcej

Stolarz

Kurs online przygotowujący do egzaminu czeladniczego w zawodzie stolarz

Czytaj więcej